Picture
Malo za šalo, malo zares. Tale odlomek sem našla na med srfanjem.


☺ Proč z redno telesno aktivnostjo


Pot v šolo peš ali z rolkami zamenjajmo z avtobusom. Če že gremo v šolo peš, gremo čim počasneje, da se ne zadihamo in oznojimo. Enako pravilo velja za premagovanje naših ostalih poti. Šolski telovadbi se ognemo tako, da si priskrbimo opravičilo. Doma preživimo čim več časa pred televizorjem in računalnikom. Če nas starši nagovarjajo k domačim opravilom, ki zahtevajo telesne aktivnosti, se izgovorimo na učenje ali domačo nalogo.


☺ Pozitivni učinki pasivnega življenjskega sloga

Redno in dolgotrajno sedenje pred televizorjem in računalnikom, izogibanje telovadbi, premagovanju vsakodnevnih poti peš, s kolesom ali rolko ter izogibanje vsakodnevnim opravilom, pri katerih se zadihamo in oznojimo, imajo številne neposredne in osredne pozitivne učinke na zdravje ljudi:

  • nam preprečujejo da bi se razgibali, zadihali in oznojili,
  • pomagajo vsestransko ošvohneti kosti in mišice,
  • upočasnijo našo rast in razvoji,
  • pomagajo nam ohranjati nizke psihofizične in funkcionalne sposobnosti organizma,
  • pomagajo zviševati nevarnost nastanka srčno-žilnih bolezni, sladkorne bolezni, posameznih vrst raka in nastanek osteoporoze (izgubo kostne mase),
  • nas varujejo pred zmanjšanjem stresa, anksioznosti in depresivnosti,
  • nas varujejo pred povečevanjem samozaupanja, samospoštovanja in samozavesti,
  • nam omogočajo čim manj socialnih interakcij in neposrednega komuniciranja in nas varujejo, pred vključevanjem v vsakodnevno skupno življenje,
  • pomagajo nam vzdrževati osamljenost.



☺ Računalnik je zakon

Računalnik je človekov najboljši prijatelj. Redno, trajno in vztrajno sedenje za računalnikom nam omogoča, da se ne zadihamo in oznojimo. Ob njem lahko povsem izgubimo občutek za čas in občutek za dogajanje okrog nas. Surfanje po spletu nam lahko povsem nadomesti potrebo po gibanju v naravnem in socialnem okolju. Omogoča nam, da svoje riti ne premaknemo od doma.


☺ Ne pustimo se zapeljati

Vse bolj pestra in množična ponudba telesnih aktivnosti, ki nam jo vsakodnevno ponujajo številna športna društva in zveze, agencije za šport, zavodi, Olimpijski komite Slovenije, Ministrstvo za šolstvo, znanost in šport in Ministrstvo za zdravje je namenjena temu, da nas iztrga iz zasedenega življenjskega sloga, nas spravi v telesno gibanje ter aktivno in odgovorno soočenje in spopadanje z vsakodnevnim življenjem.


☺ Začetek sploh ni teža
k

S pasivnim življenjskim slogom lahko začnemo kadarkoli. Za razliko od aktivnega življenjskega sloga, se s telesno pasivnostjo ne ukvarjamo postopno. izrednega pomena je tudi to, da neprisluhnemo svojemu telesu. Uvajanje v vsako telesno pasivnost je lahko hipno, ne zahteva ogrevanja in vaj za raztezanje. Končanje telesnih neaktivnosti pa lahko prelagamo v neskončnost.


☺ Izberimo si tisto pasivnost, ki nam je najbolj všeč


Merilo pri izboru naj nam bo lastno pasivno uživanje. Če nismo športniki, nam je seveda lažje nadomestiti hojo, kolo ali rolko z očetovim avtomobilom ali avtobusom ter stopnice z dvigalom. Če nam je med izbrano telesno neaktivnostjo dolg čas, se usedemo za računalnik. Če hočemo organizirano pasivnost se odpravimo v najbližji internet-bar, gremo s prijatelji v kino ali se kot gledalci udeležimo športne tekme.


☺ Spametujmo se

Če pa se slučajno oziroma nehote znajdemo v telesni aktivnosti bodimo pozorni na to, da naše dihanje ni nadzorovano, da je srce podivjano, da smo skrajno zadihani, da čutimo vrtoglavico, bolečine v prsih in slabost. Tovrstno neugodje nas bo namreč spametovalo, da bomo telesne aktivnosti čim prej opustili.


☺ Alkohol, cigareti, kava in droge

Če smo se odločili izboljšati svoj pasivni življenjski slog, potem se nikar ne odpovejmo alkoholu, cigaretam, kavi in drogam ter telesno neaktivnost dopolnjujmo z gornjimi "načeli zdrave in uravnotežene prehrane".



Pa saj vemo, da če si zašel na to stran, misliš popolnoma drugače. :)


 
Picture
Vsak začetek je težak. Tudi najboljši tekači so bili pri svojih prvih korakih nerodni, počasni in negotovi. Ne ponavljajte napak drugih! 

Odločitev je padla! Stopite iz hiše in stečete. Z velikimi pričakovanji in fantazijami. V mislih že odpirate vrata novega sveta: sebe vidite v podobi izpred 20 let, polne energije, odločnosti – takšne, kot ste vedno želeli postati. Družbo vam delajo vitki, kot peresca v vetru lahkotni in razigrani tekači – sami izklesani maratonci. Vsi prijazni, nasmejani – sama radost in veselje. 

Kakšni pa so vaši realni občutki? Morda vam bo nerodno. Sami sebi se boste zdeli nerodni, bedasti in neumni. Počasni, debeli … Le kot tekač ne. Vse prej, le kot vaš virtualni tekač ne. STOP! Ustavite se prav tu! Preden naredite naslednji korak, si zapomnite: Vsakdo je bil nekoč začetnik. Tudi najboljši tekači so bili pri svojih prvih korakih nerodni, počasni, težki … Takšni kot vi.

Vsak začetek, vsako odkrivanje nečesa novega je težavno, spremljano s številnimi, pogosto tudi čudnimi občutki. Toda vedite, da je to povsem običajno. Stopanje v neodkrito, neznano je vedno povezano s številnimi dilemami, pomisleki, vprašanji …

Tek na prvi pogled deluje samoumeven in morda si ne bi mislili, da je treba kar veliko pozornosti nameniti pravilni tehniki. Z napačnim tekom lahko tvegate poškodbe, pa tudi tek bo manj učinkovit. Poglejmo, s kakšnimi triki lahko izboljšamo svoj tek.

Ne pristajajte na petah

Tek, pri katerem pristajate na petah lahko vodi do bolečin v kolenih in v hrbtu. Za razliko od hoje, pri kateri se tal najprej dotaknemo s peto, pri teku to ni priporočljivo. Pri hoji je namreč ena noga vedno na tleh, zato je pritisk na peto manjši. Pri teku pa je telo v določenem trenutku popolnoma dvignjeno od tal. Pristanite raje na srednjem oziroma sprednjem delu stopala, saj boste s tem ublažili pritisk na sklepe.

Ne delajte velikih korakov

Preveliki koraki so neučinkoviti in samo po nepotrebnem porabljajo vašo energijo. Da bi določili pravilno velikost vašega koraka, se ustavite in postavite nogi drugo ob drugo. Z zgornjim delom telesa se nagnite naprej in ko začutite, da boste padli, z eno nogo naredite korak naprej. To je optimalna dolžina vašega koraka.

Krajši koraki tudi zmanjšajo gibanje sklepov (gležnji, kolena, boki), zaradi česar podaljšujete njihovo življenjsko dobo.
Picture


Kako hiter naj bo tek?

Tek naj bo POČASEN! Vedno tecite v sproščenem in udobnem tempu! To ni nikakršno hitenje in tekmovanje, ki utruja in povzroča izčrpanje. Gre za tempo vitalnosti, ko tek daje, ne pa jemlje energijo. Kako vemo, da je izbrana hitrost teka za nas primerna? Preprosto:

  • tecite tako hitro, da bo dihanje ostalo unirjeno in enakomerno;
  • tecite tako hitro, da se lahko še pogovarjate s tekaškim partnerjem; če se boste lahko pogovarjali brez zasoplosti in boste ob tem ohranili ritem dihanja, je tempo teka za vas primeren, v nasprotnem primeru upočasnite tempo.

Tecite dlje, ne hitreje!

Ko dosežete svoj prvi veliki cilj, tj. znamko 20 minut nepretrganega teka, je vaš naslednji cilj 30 minut (potem 40, 50 in več minut). Ne delajte napake s poskusi biti hitrejši in ne poskušajte preteči 20-minutno progo v 19 minutah. Povečanje vzdržljivosti naj bo vaša prioriteta.

Ne primerjajte sebe z drugimi! Ne počutite se slabo, če srečate koga, ki je hitrejši od vas, vitkejši, z bolj tekočim korakom. Tek je vaša aktivnost – prilagodite jo sebi in naj vas ne skrbijo drugi okrog vas.

NE POZABITE!

Hitenje in priseganje na hiter napredek naredita največ škode. Organizem, ki več let ni bil aktiven, potrebuje več let postopnega prilagajanja na nove obremenitve. Nespoštovanje tega osnovnega pravila se vedno konča z razočaranji zaradi različnih poškodb in bolečin. Ne pozabimo, da naše mišice in tetive potrebujejo za prilagoditev na dolgotrajni napor od 3- do 5-krat več časa kot srce, pljuča in ožilje. Bodite potrpežljivi! Ne pretiravajte in se ne izčrpavajte!

Tudi vi boste podobnega mnenja! Prepričani smo, da boste po nekaj mesecih enakega mnenja kot ena naših tekačic, ki pravi: »S tekom se je moje življenje spremenilo. Tek je pozdravil moje telo, nahranil dušo in izostril moje misli. Verjamem vase, in ko se potrudim po svojih najboljših močeh, zmorem skoraj vse. Če bi vedela, da se bo zgodilo to, bi začela teči že veliko let prej.«


Vir.

 
Picture
»Po 10 urah boste čutili razliko, po 20 urah jo boste opazili, po 30 urah pa boste imeli popolnoma novo telo!« 

Kdor je preizkusil pilates, ve, da to še kako drži. Pilates je celostna, izredno nežna, a učinkovita vadba, s katero lahko utrdite in oblikujete svoje telo, ga razgibate in sprostite. 


Glavni namen vadbe je oblikovati krepak trup, ki predstavlja izvor moči celega telesa. S krepitvijo le-tega dosežemo povezanost medeničnih, trebušnih in hrbtnih mišic, ki tako delujejo sklenjeno in tvorijo stabilno jedro. To nam zagotavlja pravilen položaj hrbtenice ter odpravi in zmanjša možnost nastanka bolečin v križu. Z redno vadbo pa naše telo postaja skladno grajeno, ne preveč mišičasto, močno, a hkrati gibčno.

Pilates je sodoben pristop k originalnemu delu J. H. Pilates-a, ki je v 30-ih letih prejšnjega stoletja v New Yorku odprl svoj studio. S svojim edinstvenim pristopom je k treningu takoj pritegnil najboljše baletne plesalce, telovadce, gledališke igralce in igralke, gimnastike in ostale športnike. Vadba pilates ima zelo globoke prvine v preteklosti, pa vendar je danes izpopolnjena in nadgrajena. Vsakodnevne spremembe in izboljšave nastajajo s sodobnim odkrivanjem in poznavanjem človeškega telesa ter z novimi ugotovitvami na področjih fiziologije in funkcionalne anatomije.

»Moja metoda razvije še tako neoblikovano telo, popravi slabo držo, obnovi fizično vitalnost, okrepi misli ter oplemeniti duha.« 
(J.H. PILATES)

Metoda pilates deluje iz notranjosti telesa proti mišicam na površju in se sistematično ukvarja predvsem z manjšimi mišičnimi skupinami, ki so pri klasičnem treningu premalo ali napačno obremenjene. Poseben sistem dihanja poudarja napetost v globokih trebušnih mišicah, ki okrepljene razbremenijo spodnje hrbtne mišice in delujejo preventivno pred poškodbami in bolečinami v spodnjem delu hrbta. Pilates ravno zaradi tega pogosto priporočajo fizioterapevti in ortopedi po vsem svetu.

»Če vaša hrbtenica ni fleksibilna pri 30, ste stari. Če je popolnoma fleksibilna pri 60, ste mladi.« 
(J.H. PILATES)

Vaje nevromišične obremenitve so zasnovane tako, da pomagajo posamezniku razviti uravnotežen mišično-skeletni sistem, močno, gibčno muskulaturo, boljšo držo in optimalno fizično in duševno počutje. S pilatesom pridobimo lepo oblikovane in ravno prav tonizirane mišice. Program pilates nas torej progresivno pelje skozi stopnje, ki včasih zahtevajo tudi spremembo starih gibalnih vzorcev. Ustanoviteljica kanadske šole pilatesa, Moira Merrithew, to zelo lepo opiše: "Pilates je proces, ki nima končne postaje. Naša telesa so v večnem procesu spreminjanja in kljub temu, da vsakič poskušamo stopiti čez rob, limita nikoli ne dosežemo ."

Na uri spoznamo osnovne elemente pilatesa, ki so tehnika pilates dihanja, pravilna pozicija medenice, stabilizacija sklepov med gibanjem in pravilna aktivacija prečne trebušne mišice.

Poleg petih elementov pilatesa spoznamo pripravljalne vaje, najosnovnejši nabor pilates vaj in različna drobna orodja, ki jih uporabljamo za dodatno otežitev vaj. Podlaga vsej vadbi je treniranje telesnega centra »(Powerhouse)«, ki zajema mišice spodnjega dela trupa: medenične, trebušne in hrbtne. Vse vaje se izvajajo počasi in tekoče, z upoštevanjem pravilnega dihanja. Tak način vadbe je blagodejen tako za mišice, kot tudi za členke. Pilates zajema okoli 500 različnih vaj, ki služijo krepitvi in raztezanju mišic.

Pomembni elementi:

• Kontrola: pomembno je, da se vse vaje izvajajo s kontroliranimi gibi, tako da se okrepijo tudi najmanjše mišice.
• Koncentracija: s pomočjo pravilne koncentracije se uskladita duh in telo. Vsak gib naj bi se mentalno kontroliral, pri čemer smo pozorni na celo telo.
• Dihanje: zavestno dihanje ima pomembno vlogo, ki naj bi pomagalo proti napetostim in hkrati zviševalo zavedanje celega telesa. Zaradi tega se trenira dihanje s prepono.
• Center: se nanaša na telesno sredino, tako imenovani »powerhouse«, ki sega od prsnega koša do medenice in zajema vse pomembne organe. Krepitev mišic v centru krepi hrbet in ublaži tudi morebitne težave in hrbtne bolečine.
• Sprostitev: zavedno sproščanje naj bi pomagalo sprostiti zategnjene mišice. Vendar pri Pilatesu sprostitev ne pomeni nasprotja krčitve.
• Kontinuirano gibanje: vse vaje se izvajajo s tekočimi kontinuiranimi gibi, brez dolgih premorov. Pilates ne pozna nenadnih izoliranih gibov.


VIR: Triumfator.si

 
V soboto, 15.9. se bo med 10. in 19. uro v Novem mestu odvijal že trinajsti enodnevni športni praznik, ParkLiga. ParkLiga se bo predstavila z velikim naborom raznolikih športov, povezovanju vseh starostnih skupin na športnih igriščih Športnega parka Loka ter zabavi za najmlajše. V organizaciji Društva novomeških študentov bo letošnje ključno poslanstvo donacija socialno ogroženim študentskim družinam.

Obiskovalci se bodo lahko pomerili v več športnih panogah. Četrto leto zapovrstjo bo organiziran ParkTek. Gre za enega izmed enaindvajsetih tekov, ki štejejo za dolenjski pokal ter je vključen tudi v programi Slovenija teče, ki ga podpira Olimpijski komite Slovenije. Štart teka za otroke bo ob 16.30, za odrasle ob 17. uri.  Otroci se bodo lahko pomerili na 300 ali 600m dolgi progi, proga za starejše pa je dolga 10 km. Ob 16. uri bo za skupinsko ogrevanje poskrbel tudi naš Športnik Muri, poskočni maček, ki bo ves čas dogajanja skrbel za animacijo najmlajših in malo starejših.

V sklopu ParkLige 2012 bo v sodelovanju s ŠD Lev organiziran nogometni turnir, na katerem lahko nastopi maksimalno 12 ekip. Tekma traja dvakrat deset minut z triminutnim odmorom med polčasom. Prijavnina za ekipe znaša 30€. Tudi igralci in gledalci odbojke na mivki ne bodo prikrajšani. Prijavnina za ekipe znaša 10€.

ŠD Ulica bo poskrbelo za organizacijo turnirja v ulični košarki, kjer se bo igralo 3 na 3. Vse tekme v predtekmovanju se igrajo do 15 točk (zmaga ekipa, ki prva doseže 15 točk) oz. največ 15 minut. Prijavnina za ekipe znaša 25€.

več...

VIR: TRIUMFATOR.SI
 
Šlo je za veliki tekaški spektakel v centru Ljubljane. Preko 700 prijavljenih tekmovalcev je tekmovalo v več kategorijah. Članice Športno rekreativnega društva Muri so nosila ime Triumfator.si. Špela, Tanja, Urška in Tjaša so tekmovale v kategoriji ženskih štafet na 10km. Zanimiva in razgibana proga  po centru Ljubljane jim je odgovarjala. V absolutni konkurenci ženskih štafet so osvojile 2.mesto. 10km razdaljo so pretekle v času 48:21 min. Čestitke. Ostali rezultati so TUKAJ.
Daljši zapis pa najdete TUKAJ.

Ekipa ŠRD MURI bo v torek, 18.9. nastopila na Nočnem teku na grad. Informacije o teku dobite TUKAJ.
V ekipo smo pridobili že nove člane, tako da bo tek predvsem druženje in zabava. Vsi, ki želite nastopiti na teku, lepo vabljeni.

    ŠRD MURI

    Hočem. Zmorem. Naredim. Zmagam.